Almanya Dışişleri Bakanlığından, Yusuf Yerkel açıklaması
Haber
17 Ocak 2022 - Pazartesi 08:27
 
Almanya Dışişleri Bakanlığından, Yusuf Yerkel açıklaması
Soma’da işçi tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın "Özel Kalem Müdür Yardımcısı" Yusuf Yerkel'in aylık 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na "Ticaret Ataşesi" olarak atanmasına tepkiler büyüyor.
Dünya Haberi
Almanya Dışişleri Bakanlığından, Yusuf Yerkel açıklaması

FERSUDE - Soma’da işçi tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın "Özel Kalem Müdür Yardımcısı" Yusuf Yerkel'in aylık 6 bin euro maaşla Frankfurt Başkonsolosluğu’na "Ticaret Ataşesi" olarak atanmasına tepkiler büyüyor. 

 

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Alman Dışişleri Bakanlığı, bu konuyla ilgili gelen bir soruya, “Bu şahısla ilgili hiç bir şeyi teyit etmiyoruz” diyerek, bir yalanlama ya da bir doğrulama yapılmayacağını vurguladı. Bir anlamda, konunun Türkiye'nin sorunu olduğu mesajı verildi.

 

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Almanya'daki MÜSİAD adlı kuruluş da konuyu salı akşamki toplantıda tartıştı. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ile Ankara'ya çağrılan Ticaret Ataşesi Tansu Günendi’nin katıldığı toplantıda, iş insanları Yusuf Yerkel'in atanmasının sorun yaratacağını vurguladı. Toplantıda 25'e yakın davetli hazır bulundu.

 

'Mektup yazalım'

 

Bazı MÜSİAD yetkilileri, “Bu atama, bize Almanya'da zarar verecek. İşlerimizi olumsuz etkileyecek. Ankara’ya bir mektup yazıp bu durumu bildirelim. Bu atama kararı geri alınmalı” derken, bu görüş benimsendi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı