Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Uygun hakkında yeni bir dava
Haber
26 Ekim 2021 - Salı 14:00
 
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Uygun hakkında yeni bir dava
Aleyna Çakır’ı şüpheli ölümünden önce darbeden Ümitcan Uygun hakkında o anları sosyal medyada canlı yayınlamasıyla ilgili 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yeni bir dava açıldı.
Gündem Haberi
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Uygun hakkında yeni bir dava

FERSUDE - Ankara’nın Keçiören ilçesinde 3 Haziran’da yaşamını yitiren Aleyna Çakır’ın (Sema Esen) şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada, Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı. Çakır, ölümünden yaklaşık 3 ay önce, 17 Nisan'da sosyal medyadaki canlı yayında kendisini döven Uygun'dan şikayetçi olmuştu. Bu soruşturma kapsamında, Ümitcan Uygun ve o sırada evde bulunan arkadaşı Enes Ö. hakkında "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından dava açıldı.
 
 
YENİ BİR DAVA DAHA 
 
Bu davada tutuksuz yargılanan Uygun hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yeni bir iddianame daha hazırladı. İddianamede, Uygun hakkında Çakır’ı şiddete maruz bırakması ve o anları canlı yayınlamasıyla ilgili "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından dava açıldığı hatırlatıldı. Çakır’ın avukatlarının aynı olayla ilgili   ölümünden önce şüpheliden şikayetçi olduğu; ancak baskı ile şikayetinden vazgeçirildiği, bu nedenle TCK 134 ve 243 suçları yönünden soruşturma yürütülmediği belirtilerek, şikayetçi oldukları belirtildi. İddianamede, "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlamasıyla, şüphelinin yargılandığı Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nden istenilen dosyanın incelendiği, aynı davada sanık olan Enes Ö.'nün ifadesinin alındığı belirtilerek, tüm dosya kapsamında Uygun’un Çakır’ı darp ederek bayılttığı, cep telefonunu alarak bilgisi ve rızası dışında kişisel veri kapsamında değerlendirilen görüntüsünü canlı yayınladığı aktarıldı. Uygun’un bu eylemle, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak “kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma” suçunu işlediği belirtildi. 
 
Uygun, iddianameyi kabul eden Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı