Akşener ve Babacan’dan güçlendirilmiş parlamenter sistem mesajı
Haber
05 Ekim 2021 - Salı 14:05
 
Akşener ve Babacan’dan güçlendirilmiş parlamenter sistem mesajı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, ortak parlamenter sistem için görüş birliği içinde olduklarını ifade etti.
Siyaset Haberi
Akşener ve Babacan’dan güçlendirilmiş parlamenter sistem mesajı

FERSUDE - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan'a ziyarette bulundu. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Koray Aydın, Uğur Poyraz ve Cihan Paçacı da bulundu. 
 
 
Görüşmenin ardından Akşener ve Babacan ortak basın toplantısı düzenledi. 
 
 
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM
 
Görüşmede pek çok konu ve sorunun ele alındığını belirten Babacan “Ülkemizin içinden geçtiği bu çoklu kriz ortamını değerlendirdik. Ve bu kriz ortamından, ülkemizin yaşadığı bu derin sorunlardan çıkış için neler yapılması gerektiği ile ilgili de hızlı bir değerlendirme yaptık. Bir süredir üzerinde çalışmakta olduğumuz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem var. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile ilgili 6 siyasi parti çalışmalarını hazırladılar. Toplumla paylaştılar. Ve bir süredir de 6 partinin bir arada oturup değerlendirdiği bir masa oluştu. Bugün de arkadaşlarımız saat 17.00’de yüz yüze 3’üncü kez bir araya gelecekler. Ve bu çalışmaları mümkün olduğunca tek bir çalışma haline getirmenin istişaresini yapacaklar. Biz bu çalışmayı çok önemsiyoruz" dedi.
 
 
GÖRÜŞMELER SIKLAŞACAK
 
Partisinin “İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş” programının olduğunu belirten Akşener ise, “Diğer siyasi partiler 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' diyorlar. Hepimizin kendi renklerini içine kattığımız; ama sonuçta bir ilkeler bütünü ortaya çıktı, şekilleniyor. Onlar üzerinde konuştuk. Bir de bir seçime doğru gidiliyor. Bu seçimde parlamenter sisteme geçiş ya da bu ucube sistem üzerinde kalış üzerinden bir mücadele, bir rekabet ortamı oluşacak. Onun üzerinde konuştuk. Bizler açısından son derece faydalı bir görüşme oldu. Bu görüşmeleri daha sıklaştırmayı kararlaştırdık" diye konuştu.
 
 
HEMEN BİR SEÇİM KARARI
 
Akşener, şöyle devam etti: "Cumhur İttifakı bileşenlerinin 24 saat merak ettiği konu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı. Bunu niye bu kadar merak ediyorlar ve bizim konuşmadığımız, bizim söylemediğimiz her bir konuyu bu arkadaşlarımız bize dikte ettirmeye çalışıyor. Yani Türkiye’de ekonomi baş aşağı, hukukun üstünlüğü gitti gukuk oldu, adalet ortadan kalktı; böyle bir ortamda buralara kafa yormak varken, 24 saat Cumhur İttifakı’nın bileşenleri eğer Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını merak edip, çeşitli sıfatlar ekliyorsa, bu işte bir durum var demektir. Dolayısıyla kendilerine tavsiyem, hemen bir seçim kararı ilan etsinler. 13’üncü cumhurbaşkanı olarak seçilecek kişinin kim olduğunu öğrenirler.
 
 
'BAŞBAKANLIĞA ADAYIM’
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Sayın Akşener’in başbakanlık görevini üstlenmesi bizim açımızdan son derece değerli olur ama bunlar ittifak içinde tartışılmış konular değil" açıklamasının hatırlatılması üzerine Akşener, "Kendisine teşekkür ediyorum. Ben 'Cumhurbaşkanı adayı değilim' dedim net bir şekilde. Gazeteci olarak siz bana 'Cumhurbaşkanı adayı değilsiniz, nereye adaysınız' dersiniz; nitekim o soruldu. Dolayısıyla ben de ‘başbakanlığa adayım’ dedim" ifadelerini kullandı.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı