Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki işçilere özel güvenlik saldırdı
Haber
13 Kasım 2021 - Cumartesi 17:58
 
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki işçilere özel güvenlik saldırdı
Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde işçiler, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. İşçilerin çektiği görüntülere göre, özel güvenlik görevlileri ile işçiler arasında arbede yaşandı.
Emek Haberi
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatındaki işçilere özel güvenlik saldırdı

FERSUDE Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapım çalışmalarında taşeron şirketlerde görevli yaklaşık 10 bin işçiden büyük bölümü hafta içerisinde topluca iş bırakarak eylem kararı aldı. Nükleer Santral inşaat alanında toplanarak maaşlarının bir an önce ödenmesi çağrısında bulunan işçilerin eylemi üzerine alanda “Kırmızı Alarm” verildi.

 

Bunun üzerine olay yerine kısa sürede çok sayıda özel güvenlik görevlileri ile jandarma ekibi ulaştı. Yeşil yelek giyimli özel güvenlik görevlileri işçilere eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. İşçilerin eylemi sonlandırmaması üzerine özel güvenlik görevlileri işçilere müdahale etti.

 

İşçilerin verdiği bilgiye göre, jandarma görevlileri ile işçiler arasında da arbede yaşandı. Olaylar, işçilerin cep telefonları ile görüntülendi.

 

İLK EYLEM GEÇEN YIL YAPILDI

Akkuyu Nükleer Santrali’nde maaş alamayan işçiler ilk eylemlerini geçen yıl eylül ayı içinde yapmıştı. Aylardır maaşlarını alamadıklarını ve servis araçları konusunda sıkıntıya düştüklerini aktaran işçiler, Akkuyu'da yolu kapatarak eylem yapmıştı.

 

Şantiyede geçen haftada da işçi yemekhanesini yağan yağmurla birlikte su basmıştı.

 

ANKA

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı