AFP: Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus birinci şefi Valery Gergiev, Rusya'yı eleştirmediği için görevden alındı
Haber
01 Mart 2022 - Salı 09:38
 
AFP: Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus birinci şefi Valery Gergiev, Rusya'yı eleştirmediği için görevden alındı
Rus ve Ukrayna heyetleri savaşın başlamasından bu yana pazar günü ilk kez masaya oturdu. Taraflar , bir ateşkes anlaşmasına varamasa da yüksek olasılıkla tekrar bir araya geleceklerini söyledi.
Dünya Haberi
AFP: Münih Filarmoni Orkestrası’nın Rus birinci şefi Valery Gergiev, Rusya'yı eleştirmediği için görevden alındı

FERSUDE - Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının 6. gününde, dikkatler bir kez daha Ukrayna'nın şehirlerine saldırılarda olacak.

 

Rus ve Ukrayna heyetleri savaşın başlamasından bu yana pazar günü ilk kez masaya oturdu. Taraflar , bir ateşkes anlaşmasına varamasa da yüksek olasılıkla tekrar bir araya geleceklerini söyledi. 

 

 

Öte yanda dünya, Rusya'yı izole etmeye devam ediyor. FIFA ve UEFA da Rus ekiplerini turnuvalardan attı.

 

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rusya'nın pazartesi sabahı Harkov kentine yaptığı roketli saldırı sonucunda onlarca kişinin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı.

 

T24, 1 Mart günü yaşananları şöyle derledi;

 

İşte 1 Mart'ta dakika dakika yaşanan gelişmeler

 

12.18 AFP'nin aktardığı habere göre, Voleybol Federasyonu, Rusya’nın 2022 Dünya Voleybol Şampiyonası’ndaki ev sahipliğinin iptal edildiğini açıkladı.

 

12.08 AFP, Münih Filarmoni Orkestrası’nın birinci şef Valery Gergiev’i görevden aldığını duyurdu. 68 yaşındaki dünyaca ünlü orkestra şefi Valery Gergiev’e, Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter tarafından Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatını kınaması için 24 saat süre vermişti.

 

11.20 YouTube, Avrupa'da RT ve Sputnik ile bağlantılı tüm kanalları engelleme kararı aldı

 

10.55 Tutuklu Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin Putin hükümeti karşıtı hareketi, Rusya halkına Ukrayna'ya yönelik işgal nedeniyle sivil itaatsizlik çağrısı yaptı.

 

Navalni'nin ekibinin yayımladığını videoda, "Putin, Ukrayna'ya savaş ilan etti ve tüm dünyanın Ukrayna'ya Rusya'nın saldırdığını düşünmesini istiyor. Ancak bu doğru değil; Putin Rusya değildir" denildi.

 

10.46 Mastercard, ABD saati ile pazartesi gecesi yaptırımlar kapsamında bazı Rus finanasal kurumları ödeme ağından çıkardığını belirtti.

 

10.40 Rusya'da savaş karşıtı protestolar devam ederken aktivist grup OVD-Info, pazartesi günü 13 farklı şehirde 411 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Gruba göre Rus işgalinin başladığı 24 Şubat'ta bu yana 6 bin 435 kişi gözaltına alındı.

 

10.38 Ukrayna’nın Sumi bölgesinin yöneticisi Dimitro Zhivitski, Pazar günü Ohtırka kentine düzenlenen bombardıman sonucu 70 civarında Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Zhivitski, enkaz altında kalan kişileri kurtarmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

09.46 Rusya'nın Harkov'daki bölge yönetim binasını vurduğu anları sokaktaki bir güvenlik kamerası kaydetti.

 

08.57 Ukrayna'nın güneyindeki Herson şehrinin belediye başkanı, Rus güçlerinin şehrin çevresinde bulunduğunu açıkladı. 

 

Facebook’tan açıklama Herson Belediye Başkanı Igor Kolykhayev “Rusya ordusu Herson girişlerine kontrol noktaları kuruyor. Herson, Ukraynalılarındır ve öyle kalacaktır” dedi.

 

Herson’dan gazeteci Alena Panina da “Şehir kuşatıldı, her tarafında Rus askerleri ve ekipmanları var. Çıkışlara kontrol noktası kuruyorlar” dedi.

 

08.45 Ukrayna'nın ABD Büyükelçisi, Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı geniş çağlı işgal harekatının 5. gününde vakum bombası kullandığını iddia etti. 

 

Termobarik silah veya aerosol bombası olarak da bilinen vakum bombası, daha büyük ve yıkıcı patlamalara sebep olmak için atmesferden oksijen çekiyor.

 

07.57 Uluslararası Ceza Mahkemesi, Rusya'nın Ukrayna'da yaptıklarının savaş suçu teşkil edip etmediğini tespit etmek için soruşturma başlatacak. 

 

07.55 ABD, Rusya’nın Birleşmiş Milletler’de görev yapan 12 diplomatını "ulusal güvenlik" nedeniyle sınır dışı ediyor.

 

07.33 Britanya Başbakanı Boris Johnson salı günü NATO'nun doğu sınırına;  Rusya ile sınır paylaşan Baltık ülkesi Estonya ve Polonya'ya gidecek. Johnson, "Putin, yaptıklarının sonuçlarını hissedecek" dedi.

 

07.22 Rivne ve Ternopil gibi çeşitli şehirlerde hava saldırısı sirenleri çalmaya başladı. 

 

06.56 Disney, Sony ve Warner, yeni filmlerinin saldırı nedeniyle Rusya'da yayınlanmayacağını açıkladı.

 

04.42 Ukrayna'nın başkenti Kiev'in kuzeyinde yaklaşık 64 kilometre uzunluğunda bir Rus konvoyu görüntülendi. Maxar şirketi, konvoyun ilk haberlerde yer alan 27 kilometreden çok daha uzun olduğunu belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı