Afganistanlı aktivist Mohammadi kaçırıldı
Haber
04 Şubat 2022 - Cuma 13:19
 
Afganistanlı aktivist Mohammadi kaçırıldı
Kadın aktivist Zahra Mohammadi, dün gece Taliban'ın silahlı milisleri tarafından kaçırıldı. Arkadaşlarına bir telefonla ulaşan Mohammadi, onların da kaçırılma ihtimali olduğunu söyledi.
Dünya Haberi
Afganistanlı aktivist Mohammadi kaçırıldı

FERSUDE - Afganistanlı Kadınların Birliği ve Dayanışması adı altında toplanan ve geçtiğimiz hafta 6 kadının Taliban tarafından kaçırılmasını protesto etmek için Çarşamba günü Kabil'de eylem yapan kadınlardan Zahra Mohammadi, eylem sonrasında döndüğü işyerinden Taliban tarafından kaçırıldı.
 
 
AMİRİ DE KAÇIRILABİLİR
 
Nerede tutulduğu tam olarak bilinmeyen Mohammadi, kaçırıldığı yerden bir telefonla iletişim kurmayı başardı. İlk olarak Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinden bu yana eylemler düzenleyen Afganistan'ın Savaşçı Kadınlarının Kendiliğinden Hareketi (SMAWW) öncülerinden Wahida Amiri'ye ulaşan Mohammadi, dün gece saat 02.00 civarında mesaj attı. Mohammadi, mesajında bilmediği bir yerde tutulduğunu ve Taliban’ın Amiri'yi de kaçırmak için harekete geçtiklerini yazdı.
 
 
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı Amiri, "Her şey gittikçe daha zor oluyor. Kimse bizi buradan çıkarmak için bir şey yapmıyor. Zahra'ya ulaşmaya çalışma. Hepimizi izliyorlar. Bu son haftalardaki kaçırmalar hepimizi çok korkuttu ve tedirgin etti. Kadınlar kaçırılıyor, nereye götürüldüklerini bilmiyoruz" dedi.
 
 
YARDIM İSTEMİŞLERDİ
 
Amiri ve arkadaşları, geçtiğimiz hafta çektikleri videoları MA’ya göndererek, uluslararası kurumlara çağrıda bulunmuş, Afganistan'dan tahliye edilmeleri için yardım istemişti. 
 
 
MA 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı