Afganistan’da çığ felaketi
Haber
08 Şubat 2022 - Salı 07:56
 
Afganistan’da çığ felaketi
Afganistan ile Pakistan arasındaki dağlık bir bölgede meydana gelen çığ sonucu en az 19 kişi hayatını kaybetti.
Dünya Haberi
Afganistan’da çığ felaketi

FERSUDE - Afganistan ile Pakistan arasındaki dağlık bir bölgede meydana gelen çığ sonucu en az 19 kişi hayatını kaybetti.

 

 

Taliban yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre çığ felaketi Pakistan ile olan sınırda meydana geldi.

 

Çığ felaketi ardından yapılan aramalarda 19 kişinin cenazesinin bulunduğu bildirildi. İlk yardım ekipleri arama çalışmalarını sürdürüyor. Bilançonun ağırlaşmasından endişe ediliyor.

 

Her gün çok sayıda Afgan iş bulmak veya ticaret amaçlı, dağlık sınırı geçmeye çalışıyor.

 

Taliban’ın iktidara geldiği ağustos ayından sonra insani krizin derinleşmesi ile birlikte sınırı geçmeye çalışanların sayısı arttı.

 

Ülke bütçesinin yüzde 75’ini temsil eden uluslararası yardımların kesilmesi ardından ülkenin kasaları boşalmış durumda. Afganistan’ın yurtdışındaki milyonlarca mal varlığı da dondurulmuş durumda. İşsizlikte patlama yaşanırken, çok sayıda memur da aylardır ücretlerini alamıyor.

 

Afganistan ile 2 bin 670 kilometrelik bir sınırı paylaşan Pakistan, “sınır güvenliği” gerekçesiyle duvar örmeye çalışıyor. Yüzlerce yıldır bu dağlık bölge, tehlikeli olmasına rağmen karşılıklı olarak vergi alınmadan geçişler için kullanılıyor.  2015 yılında Afganistan’da meydana gelen çığ felaketlerinde 250’yi aşkın kişi hayatını kaybetti.

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı