A101’deki skandalları işçiler anlatıyor: Hırsızlık damgası, rüşvet, istifa baskısı
Haber
10 Eylül 2021 - Cuma 11:12
 
A101’deki skandalları işçiler anlatıyor: Hırsızlık damgası, rüşvet, istifa baskısı
Siirt’te A101 işçileri sorumluları tarafından keyfi baskılara maruz bırakıldı. İş yükleri artırılan işçiler haklarını kullanamadıklarını belirtti. İşçilerden Nergiz Özer ve Agit Elçi, Rojda Aslan İle Yol TV Ana Haber’e bağlanarak yaşadıkları süreci anlattı.
Emek Haberi
A101’deki skandalları işçiler anlatıyor: Hırsızlık damgası, rüşvet, istifa baskısı

FERSUDE - Mağaza Market-Sen üyesi Nergiz Özer çalıştığı şubelerde yaşadıklarını tek tek açıkladı. Özer, 3 yıl boyunca A101’de çalıştığını ve en çok mobbinge maruz bırakıldığını söyledi. Agit Elçi ise engelli kadrosunda çalışmasına rağmen kötü koşullarda çalıştırıldığını dile getirdi.

 

Mağaza Market-Sen Siirt A101 Koordinasyonu, Siirt A101’de yaşananları bir açıklama yayınlayarak da duyurmuştu.

 

“SON KULLANMA TARİHİ YAKLAŞAN ÜRÜNLER SATILMAYINCA PARASINI İŞÇİLERDEN İSTEDİLER”

Çalıştığı süre boyunca son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin satılması için zorlandığını belirten Özer, satılmayan ürünleri işçilerin kendi cebinden ödediğini söyledi. Çalınan ürünlerin parasının da çalışanlardan istendiğini söyleyen Özer, “Kamera kayıtlarına rağmen ‘Siz yaptınız, siz ödeyeceksiniz’ dediler” şeklinde durumu ifade etti.

 

Yaşanan tüm haksızlıklara göz yummak zorunda kaldıklarını belirten Özer, bölge sorumlusu ve satış müdürleri tarafından “Yapmazsanız farklı bir kodla iş çıkışınız olur” şeklinde defalarca tehdit edildiklerini söyledi.

 

“ENGELLİ OLMAMA RAĞMEN AĞIR KOŞULLARDA ÇALIŞTIRDILAR”

A101’de engelli kadrosunda çalıştığını söyleyen Agit Elçi, palet çekme gibi ağır işlerin kendisine zorla yaptırıldığını ve engelli işçilerin kötü muameleye maruz bırakıldığını belirtti. Elçi ayrıca, depodan eksik gelen ürünlerin parasının işçilerden alındığını ifade etti.

 

A101’de yaşadıklarına işçilerin itiraz ettiğini belirten Agit Elçi, işverenin ‘Avukatlarımız sağlam‘ şeklinde tehdit ettiğini söyledi. Engelli olmasına rağmen ağır koşullarda çalıştırıldığını söyleyen Elçi, ağrılarından ötürü şu an çalışamadığını belirtti. İşçilerin birlik ve beraberlik içinde olacağını söyleyen Elçi, “Haklarımızı alacağız” dedi.

 

“HATAMIZ OLMADIĞI HALDE KODLARLA İŞTEN ATIYORLAR”

Kamera kayıtlarında olmasına rağmen 1600 TL değerinde bir ev robotunun sırf depodan gelmemesi üzerine bir A101 işçisi arkadaşının hırsızlıkla suçlandığını ve tehdit edildiğini söyleyen Özer, arkadaşından önce savunma istendiğini sonrasında ise işçinin tüm tehditlere rağmen ev robotu ücretini ödememesinin ardından işten atıldığını söyledi.

 

İstifasını vermeden önce kendisine “Zaten istifasını vermese farklı bir kodla çıkaracaktık.” denildiğini belirten Nergiz Özer, “Elime bir tane su bile alsam ‘bu kız bu suyu ödememiştir’ şeklinde hırsızlık damgasını vuruyorlar. Bizi çeşitli kodlarla işten atarak başka yerde çalışmamıza engel oluyorlar.” dedi.

 

“RÜŞVETE BİREBİR ŞAHİT OLDUM”

Rojda Aslan’ın A101’deki rüşvet iddialarını sorması üzerine iddiaları doğrulayan Özer, rüşvete birebir şahit olduğunu söyledi. Özer iddialara yönelik “Denetmen yanımdaydı. Bu mağazanda eksik, şu mağazanda eksik dedi. Bölge sorumlusuna şunları getir, fotoğraf çekeyim denetimin yüksek gelsin dedi. Mağaza sorumlum da oradaydı. O da göz yumdu. Mağaza denetimine hak etmediği halde 95 verildi.” dedi.

 

Cirolar düşük olduğu zaman tehdit edildiklerini ve suçlandıklarını belirten Elçi, sorumluların kendilerine “Müşterilerle muhabbetiniz kötü. Suçlu sizsiniz” dediğini aktardı.

 

“HASTALANDIĞIMIZDA RAPOR ALMAK YASAKTI”

Pandemide 3 ay boyunca full çalıştığını ve hastalanmasına rağmen işe gittiğini belirten Özer, hastalandıklarında bile rapor almamaları gerektiğinin ve aldıkları taktirde işten atılacaklarının dayatıldığını söyledi.

 

10 günlük rapor aldığı süreçte ise sorumlusu tarafından her gün arandığını söyleyen Özer, işe gitmediği takdirde işten atılmakla tehdit edildiğini belirtti. Aynı tehditlere kendisinin de maruz bırakıldığını söyleyen Elçi, belindeki rahatsızlık için aldığı 5 günlük raporun reddedildiğini ve işe gitmediği taktirde işten atılacağının kendisine bildirildiğini söyledi.

 

“BU ZİNCİRİ KIRMAK İSTİYORUM”

Mağaza Market-Sen ile birlikte mücadele etmesinin ardından umutlu olduğunu belirten Özer, “Bu zinciri kırmak istiyorum. Biz olmasak bu marketler bu kadar ciro yapmazdı” dedi. Mahkemede haklarını alacaklarını belirten Elçi de “Bu zinciri kıracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar biz adalete güveniyoruz.” dedi.

 

Sendikalı olmanın önemine değinen Özer, sendika üyesi olduktan sonra mahkemeyi kazanma umudunun arttığını söyleyerek Mağaza Market Sen’e teşekkür etti.

 
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı