IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi, Türkiye'nin denetimdeki bölgede öldürüldü
Haber
03 Şubat 2022 - Perşembe 13:50
 
IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi, Türkiye'nin denetimdeki bölgede öldürüldü
ABD Başkanı Joe Biden, dün gece Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen operasyonda IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi öldürüldüğünü söyledi.
Dünya Haberi
IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi, Türkiye'nin denetimdeki bölgede  öldürüldü

FERSUDE - ABD Başkanı Joe Biden, Suriye’nin Türkiye’nin denetiminde olan İdlib’te düzenlenen bir operasyonda IŞİD’in lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi'nin öldürdüğünü açıkladı.

 

Biden, ABD’nin dün Suriye’nin İdlib kentinde düzenlediği operasyon hakkında yaptığı açıklamada  “Dün gece benim emrimde, kuzeybatı Suriye'deki ABD askeri kuvvetleri, Amerikan halkını ve Müttefiklerimizi korumak ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirmek için başarılı bir terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdi. Silahlı Kuvvetlerimizin beceri ve cesareti sayesinde, IŞİD lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi’yi öldürdük. Tüm Amerikalılar operasyondan sağ salim döndüler. Bu sabah Amerikan halkına açıklamalar yapacağım. Tanrı askerlerimizi korusun.” dedi.

 

SOHR: Saldırının ayrıntıları net değil

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynakları, dün gece Koalisyon güçleri ve uçaklarının İdlib’in kuzey kırsalındaki İskenderun sınırındaki Atme bölgesi yakınlarına  hava saldırılarısı düzenlediğini açıkladı. Gözlemevi kaynakları operasyonun ayrıntılarının net olmadığını vurguladı.

 

Gözlemevi, üç buçuk saatten fazla süren saldırıyla ilgili hedef alınan kişileri, hava saldırılarını ve diğer ayrıntıları belirlemeye çalışırken, Uluslararası Koalisyon tarafından İdlib vilayetinde düzenlenen "güvenlik" operasyonunda en az iki çocuk ve bir kadın olmak üzere dokuz kişinin öldüğünü bildirdi.

 

SOHR kaynakları, operasyonun 2019'da İdlib'de Ebu Bekir El Bağdadi'yi hedef alan operasyona benzediğini söyledi.

 

 

Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi kimdir?

 

Kureyşi, Emir Muhammed Abdurrahman el-Mevli es-Selbi adıyla Irak Türkmeni  bir ailede doğdu. Musul Üniversitesinde şeriat hukuku üstüne eğitim aldı.  Üniversiteden mezun olduktan sonra Irak ordusunda subay olarak görev yapmaya başladı. Irak Savaşı sırasında Saddam'ın devrilmesiyle birlikte El-Kaide'ye katıldı. El-Kaide'de dini bir vekil ve genel şeriat hukukçusu olarak görev aldı. 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri kuvvetleri tarafından yakalandı ve Bucca Kampı'na götürüldü. Burada Ebu Bekir el-Bağdadi ile tanıştı.  Tahminlere göre, Bucca Kampı'ndan çıktıktan sonra El-Kaide'ye yeniden katıldı.

 

2014 yılında Irak ve Şam İslam Devleti ile El-Kaide ayrışınca El-Kaide'ye biatı reddetti IŞİD'e bağlılığını bildirdi. Yine 2014 yılında IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinde önemli rol oynadı. Aynı yıl ağustos ayında yapılan Yezidi katliamlarına katılan IŞİD komutanlarından birisiydi. Bu gelişmelerin ardından Ebu Bekir el-Bağdadi'nin vekili konumuna yükseldi.

 

Ebu Bekir el-Bağdadi'nin ölümü ile birlikte Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi IŞİD meclisinde Suriye ve Irak'ta tüm toprakların kaybedilmesine rağmen "halife" unvanıyla seçildi.  Bağdadi'nin ölümü sonrası meclisin bu kadar hızlı lider seçmesi nedeniyle Ebu Bekir el-Bağdadi'nin Haşimi'yi kendisinden sonraki halife olarak atadığı, halefi olarak seçtiği düşünülmektedir.  Haşimi'nin lider oluşu IŞİD destekçilerinin Bağdadi'nin ölümünü reddettiği ve bu konuda spekülasyon oluşturduğu birkaç günün ardından gerçekleşti.

 

SOHR / wikipedia

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı