75 yaşındaki tutuklu ölüme terk edildi
Haber
10 Nisan 2021 - Cumartesi 14:39
 
75 yaşındaki tutuklu ölüme terk edildi
İHD üyeleri, durumu her geçen gün kötüye gitmesi nedeniyle ölüme terk edildiğini belirttikleri 75 yaşındaki ağır hasta tutuklu Fatma Güler’in serbest bırakılmasını istedi.
Gündem Haberi
75 yaşındaki tutuklu ölüme terk edildi

 

 

FERSUDE - İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çektikleri "F Oturumu" eylemlerinin 472'ncisini gerçekleştirdi. Pandemi dolayısıyla sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen bu haftaki açıklamada İzmir Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 75 yaşındaki ağır hasta tutuklu Fatma Güler’in durumuna dikkat çekildi. 
 
 
Açıklamayı yapan İHD İstanbul Şube Eşbaşkanı Gülseren Yoleri, tutuklanmadan önce iki defa mide ameliyatı geçirdiği bilgisini paylaştığı Güler'in aynı zamanda astım, yüksek tansiyon ve karaciğer hastası olduğunu aktardı. 
 
Cezaevi koşulları nedeniyle Güler'in hastalığının ilerlediğini belirten Yoleri, hayati riskin salgın döneminde daha da arttığını vurguladı.
 
 
Yoleri, cezaevlerinin virüsün yayılmasına en elverişli ortam olduğuna dikkati çekerek, siyasi tutukluların ölüme terk edildiğini söyledi.
 
 
CEZAEVİNDE EDİNDİĞİ RAHATSIZLIKLAR
 
Güler’in durumunun cezaevinde gün geçtikçe kötüye gittiğinin altı çizen Yoleri, şunları söyledi: “İleri derecede görme bozukluğu ve kulaklarında ağrılar başlamış, ağrılar nedeniyle uyku düzeni bozulmuştur. Göğsünde ve koltuk altına yayılan şişlikler oluşmuş, karaciğerindeki hastalığın verdiği rahatsızlık artmıştır.  Aynı zamanda guatr ameliyatı da olmuş, teşhisi öğrenilmemiştir.” 
 
 
SERBEST BIRAKILSIN
 
Güler'in cezaevinde kaldığı her anın yaşamına dönük büyük bir tehdit olduğunun altını çizen Yoleri, yapılan başvuruların reddedildiğini veya cevapsız kaldığını söyledi. Yoleri, yetkilileri göreve çağırarak tüm hasta tutukluların önündeki engellerin kaldırılmasını ve serbest bırakılmasını talep etti.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı