5 milyon öğrencinin KYK ile GSS borçlarının silinmesi için hükümete çağrı
Haber
01 Şubat 2021 - Pazartesi 14:23
 
5 milyon öğrencinin KYK ile GSS borçlarının silinmesi için hükümete çağrı
5 milyon dolayındaki öğrencinin KYK ve GSS borçlarının silinmesi için hükümete çağrı yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi, öğrencilere kredi değil, burs verilmesini istedi.
Ekonomi Haberi
5 milyon öğrencinin KYK ile GSS borçlarının silinmesi için hükümete çağrı

FERSUDE - Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi, yaptığı açıklama ile öğrencilerin sırtında bir yük haline dönüşen Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarına dikkat çekti. Sendika binasında yapılan açıklamayı Şube Başkanı Murat Doğan okudu. 
 
 
Pandemi sürecinde ekonomik sorunların sağlık sorunlarının önüne geçtiğini dile getiren Doğan, “10 milyonun üzerinde işsize, açlık sınırı rakamlarının altında çalıştırılan milyonlarca asgari ücretli de eklenince işsizlik ve açlık ülkemizin birinci sorunu haline geldi” dedi.
 
 
Fakat iktidarın “işsizlik yok iş, beğenmeyenler var” söylemi ile yapısal bir sorunu geçiştirmeye çalıştığını söyleyen Doğan, “Açıklanan işsizlik oranlarında bir yandan istihdam oranı azalırken, bir yandan da işsizlik oranının düşürüldüğü verilerle aklımızla alay edilmeye devam ediliyor” ifadelerini kullandı.
 
 
300 BİNİ HAKKINDA İCRA TAKİBİ VAR
 
 
Her 4 üniversite mezunu gençten 3’ünün işsiz olduğuna dikkat çeken Doğan, 5 milyon gencin KYK borcu olduğunu, bunlardan 300 bini hakkında ise icra işlemlerinin başlatıldığını belirtti. 
 
KYK’nin 1961 yılında sosyal amaçlı bir kurum olarak oluşturulduğunu hatırlatan Doğan, şunları kaydetti: “Zamanla öğrencilere kredi veren ve ödenemeyen kredilerle ilgili de adeta bir banka gibi faiz işleten, takip ve icra mekanizmasını kullanan bir kuruma dönüşmüştür. Sonuçta öğrenciler aldıkları kredileri eğitim masrafları (barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb.) için kullandıkları ortadadır. Eğitimin parasız olduğu ile övünen siyasi iktidarın öğrencilere eğitim giderlerinin bir kısmını karşılamak için verdiği krediyi daha sonra tahsile gitmesi başlı başına bir çelişkidir. Öğrencilerin kredi borçları silinmeli; öğrencilere kredi değil, burs verilmelidir. Eğitim kurumlarında yurt ve yemekhaneler ücretsiz hale getirilmelidir.” 
 
 
‘BES OLARAK GENÇLERİN YANINDAYIZ’
 
Gençlerin KYK borcunun yanı sıra Genel Sağlık Sigortası (GSS) ödeme yükümlülüğü ile de karşı karşıya olduğu üzerinde duran Doğan, “İşsiz ve herhangi bir gelire sahip olmayan kişilerin GSS ödemek zorunda kalması kabul edilemez. Gelir testi kişisel olarak yapılmalı işi ve geliri olmayanlardan GSS alınmasına son verilmelidir. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak için GSS ödemenin bile yeterli olmadığı muayene katkı payı, ilaç katkı payı, eşdeğer ilaç katkı payı vb. birçok kalem üzerinden sağlık hizmetlerinin paralı hale getirildiği de göz önüne alındığında durum emekçiler ve işsizler için daha da vahim duruma gelmektedir. Büro Emekçileri Sendikası olarak, gençlerin yanında olduğumuzu belirtiyor, mücadelelerinin mücadelemiz olduğunu buradan kamuoyuyla bir kez paylaşıyoruz” diye konuştu.
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı