28 yıllık Denizler Kitabevi İstiklal Caddesi'ndeki yerinden taşındı
Haber
09 Ekim 2021 - Cumartesi 08:29
 
28 yıllık Denizler Kitabevi İstiklal Caddesi'ndeki yerinden taşındı
1993 yılında kurulan Denizler Kitabevi de İstiklal Caddesi’nden ayrılıyor. Köklü kitapçı ekonomik nedenlerden dolayı Galata’ya taşınıyor.
Kültür Sanat Haberi
28 yıllık Denizler Kitabevi İstiklal Caddesi'ndeki yerinden taşındı

FERSUDE - 1993 yılında kurulan Denizler Kitabevi de İstiklal Caddesi’nden ayrılıyor. Köklü kitapçı ekonomik nedenlerden dolayı Galata’ya taşınıyor. 

 

 

Denizler Kitabevi İstiklal Caddesi’ne veda ediyor. İstanbul, Beyoğlu son yıllarda kültür noktalarını bir bir kaybetmeyi sürdürüyor. Sıradaki ise köklü bir kitapçı olan Denizler Kitabevi oldu.

 

Beyoğlu’nun meşhur caddesi İstiklal, son yıllarda ciddi bir dönüşüm geçiriyor. Caddedeki tarihi ve kültürel yapılar yerlerini fast-food restoranlarına ve büyük markaların sahibi olduğu mağazalara bırakıyor. Emek Sineması, İnci Pastanesi, Kelebek Korse, Lale Plak ve Robinson Crusoe derken şimdi ise Old Books Maps Engravings tabelasıyla karşımıza çıkan Denizler Kitabevi yerini bir yemek dükkânına bırakıyor. 1993 yılında kurulan kitabevi, nadir kitaplar, eski haritalar, gravürler ve hat sanatı koleksiyonları satıyor ve yayıncılık yapıyordu.

 

Kitapçı ekonomik zorluklar nedeniyle yerinden ayrılmak zorunda kaldı. Ekonomik sıkıntıların getirdiği yükleri kaldıramayan kitapçı, İstiklal Caddesi’ndeki dükkânından ayrılarak Galata Kulesi’nin karşısına taşınacak. Kitapçının sahibi Turgay Erol, yaşanan bu durumun “önlenemez” bir gelişme olduğunu kaydetti. Erol, pandemi nedeniyle satışlarda yüzde 80 azalma yaşadıklarını belirtti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı