27 yıl önce kaybedilen ağabeyinin yazdığı şiiriyle adalet istedi
Haber
25 Aralık 2021 - Cumartesi 10:08
 
27 yıl önce kaybedilen ağabeyinin yazdığı şiiriyle adalet istedi
27 yıl önce kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınmayan İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, ağabeyinin kaleme aldığı şiiri okuyarak adalet talebinde bulundu.
Yaşam Haberi
27 yıl önce kaybedilen ağabeyinin yazdığı şiiriyle adalet istedi

FERSUDE -  27 yıl önce kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınmayan İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, ağabeyinin kaleme aldığı şiiri okuyarak adalet talebinde bulundu.
 
 
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 874'üncüsünü online yaptı. Online gerçekleştirilen eylemde  24 Aralık 1994’te İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra zorla kaybedilen Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu öğrencesi İsmail Bahçeci'nin akıbeti soruldu.
 
 
Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, ağabeyinin Levent’te dört kişi tarafından zorla arabaya bindirilip kaçırıldığını ifade etti. Ağabeyinin kaçırılması ardından Bahçeci, kendilerini telefonla arayan bir kişinin “Oğlunuzu gözaltına aldılar sahip çıkın” dediğini belirtti. Telefondan sonra aile olarak savcılığa gittiklerini söyleyen Bahçeci, “Gayrettepe 2’nci siyasi şubeye gittik. ‘Böyle biri bize gelmedi’ dediler. Hiçbir zaman gözaltına aldıklarını kabul etmediler” dedi.
 
 
Devlet kaybettirdi
 
Ağabeyinin kaçırılması öncesinde polisin iki haftada bir evlerine baskın yaptığını dile getiren Bahçeci, “Sürekli İsmail’i soruyorlardı. ‘Eğer onu biz dışında başkaları bulursa çok kötü olur’ diyorlardı. Hem tehdit edip hem de aile olarak huzurumu kaçırıyorlardı” diye konuştu. Bahçeci, “Devlet İsmail’i kaybetmeyi aklına koymuştu. Her şekilde inkar etti. Aile olarak bunun mücadelesini verdik, veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Bütün kayıplar bulana kadar ve adalete teslim edene kadar sessimizi her alanda yükselteceğiz” dedi. 
 
 
ANA ŞİİRİ
 
 
Bahçeci, ağabeyinin kaçırılmadan önce yazdığı “Ana” şiirini de okudu. 27 yıl önce kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Bahçeci’nin şiiri şöyle:
 
“Niye soğuk olur geceleri ana
 
Niye kalkarsın yatağından
 
Ve gelip odama niye örtersin üstüme belime dek açılan yorganı
 
Ve niye  öpüp alnımdan dönüverirsin kendi dünyana
 
Kendin dünyan, kendin için karanlık umutsuz
 
Oysa bana yöneldiğinde bir güneş gibi parlak
 
Beni yüceltmek için tırmandığım basamakları aydınlatan
 
Ah Ana
 
Niye yüklenirsin bana sevecenliğinle
 
Ezersin korkutursun ve borçlu kılarsın kendine
 
Bu yüzden kaçarım sürekli
 
Beni bırakmazsın yine de ama bir gün korktuğumda senden tökezler, düşerim
 
İri çakılların arasına
 
Yaralarla dolar  vücudum  
 
Ve işte on an kan dolu gözlerim ağlamaklı tarar ufku
 
Seni bulmak umuduyla. ”
 
 
 
Failler ödüllendiriliyor
 
Daha sonra söz alan Cumartesi İnsanı Saliha Şanlı, Bahçeci’nin akıbetinin açıklamasını ve korunan faillerinin yargılanmasını istedi. Devletin hukuki yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getiren Şanlı, “Gözaltında kaybetmelerle ilgili yapılan tüm başvurular da sonuçsuz kalıyor. Etkili bir soruşturma yürütme konusunda bilinçli olarak gösterilen siyasi ve yargısal direnç suçun cezasız kalmasına ve faillerin cezasızlıkla ödüllendirilmesine yol açıyor” dedi.
 
 
Ağır işkenceler gördü 
 
 
Bahçeci’nin katledildiği sırada üniversite gençliğinin kontrol altına alınmak istediğini paylaşan Şanlı, “90’lı yılların başında üniversite öğrencileri, YÖK sistemine karşı demokratik, özerk ve katılımcı bir üniversite talebiyle dernekler kurarak örgütlenmeye başladı. İsmail Bahçeci de bu örgütlenme içinde yer aldı. Türkiye Öğrenci Dernekleri Federasyonu başkanıydı. Politik eylemleriyle öne çıkan her öğrenci gibi İsmail de ağır baskılara maruz kaldı. Defalarca gözaltına alındı, ağır işkence gördü. 1993 yılında hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve polis tarafından aranmaya başlandı” ifadesinde bulundu. 
 
 
Şanlı, Bahçeci’nin kaçırıldığı 24 Aralık’tan sonra ise polisin bir daha ailesinin evine baskın yapmadığına dikkati çekti.
 
 
Gözaltında tehdit
 
 
Bahçeci’nin kaybedilmesinden 1 yıl sonra Ankara’da gözaltına alınan bir kişinin aktarımlarını anımsatan Şanlı, “Bu kişiye, ‘Seni de İsmail Bahçeci gibi kaybederiz’” demişler. İktidar ve yargıya seslen Şanlı, “Gözaltında kaybetmeler, kaybolan kişinin akıbeti ve yeri gizli tutulduğu sürece süreklilik taşıyan bir suçtur. Her gün yeniden işlenmeye devam eden bu suçtaki sorumluluğunuzu üstlenin. Uluslararası hukukun ve iç hukukun gereği olarak İsmail Bahçeci’nin bedeninin bulunduğu yeri ve bu insanlığa karşı suçun tüm sorumlularını açığa çıkarma görevinizi yerine getirin” şeklinde konuştu.  
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı